Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Symboly obce

     Historický symbol obce je jedinečný a vychádza zo znakov oblasti. Obyvatelia obce sa charakterizovali ako roľníci. Obecný znak podľa heraldického výkladu na poľnohospodárstvo nijako nepoukazuje. Vidieť v ňom skôr cirkevný motív, a to aj napriek tomu, že v obci sa starý kostol vôbec nespomína a dnešný - zasvätený Božskému srdcu, je až z roku 1913. Moderné patronícium si skutočne zasluhuje osobitnú pozornosť, pretože historickým znakom je do stredu srdca postavený kríž, ktorý z oboch strán obkolesujú dve ratolesti. Nad srdcom je korunka. (Zdroj: Helena Žňavová, Publikácia Lehôtka pod Brehmi 1391 – 2001)

      

Erb obce:

     Za erb obce bol navrhnutý červený štít, v ktorom sa vznáša strieborná (biela) silueta srdca. V strede srdca je zlatý (žltý) latinský kríž, ktorý horným zvislým brvnom srdce nevšedným spôsobom prekrýva. Spod kríža vyrastajú dve strieborné (biele) palmové ratolesti. Nad srdcom sa vznáša zlatá (žltá) zatvorená koruna. V tejto podobe je erb Lehôtky pod Brehmi historicky verný, heraldicky správny, v domácej obecnej heraldickej tvorbe jedinečný, a aj umelecky veľmi pôsobivý. Pečatidlo je z roku 1783. Odtlačky pečatidla sa našli na dvoch dokumentoch z roku 1858. (Zdroj: Helena Žňavová, Publikácia Lehôtka pod Brehmi 1391 – 2001)

                   

Vlajka obce:

     Obecná vlajka má podobu siedmich pozdĺžnych pruhov bieleho, červeného, žltého, bieleho, červeného, žltého a bieleho. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami obecného erbu.

 

Pečať obce:

     Je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC LEHÔTKA POD BREHMI.


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka